Wyselekcjonowane metody uniknięcia


Sprawdzone środki w profilaktyce chorób zbóż

Choroby zbóż są gigantycznym problemem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Niektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy w rzepaku oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się o wiele bardziej zaawansowane symptomy, bo jedynie w ten sposób możemy mieć jakąkolwiek szansę zabezpieczyć potencjał fungicyd zbioru. Wykorzystanie profilaktycznych rozwiązań intensyfikujących trwałość zboża przez gospodarza w dobrym czasie może pomóc w zapobieganiu wielu komplikacjom chorobowym.

Obrona zboża przed chorobami - polecane działania profilaktyczne

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest często o wiele bardziej skuteczne oraz ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź też innego zboża należałoby się zaintrygować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy niektóre z tych najbardziej istotnych, które należałoby zaimplementować, by choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie generowały większego kłopotu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• obserwacja obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest istotne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma de facto gigantyczne znaczenie.

Zbytnio wysokie ilości i wskaźniki żyzności azotu są w stanie sprawiać nazbyt grube, bujne drzewostany, które są w stanie mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon o wiele bardziej podatnym na choroby dolistne, bądź inne rodzaju fungicydy pszenica ozima. Jest to zwłaszcza prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty sadzenia, zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku oraz wybór produktów o większej wytrzymałości lub też akceptacji na koronne szkodniki i schorzenia, takie jak karłowatość objawy może wspomóc zmniejszyć niebezpieczeństwo istotnych strat. Główna forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto też zwrócić uwagę na cieszący się coraz to większą popularnością tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników ceniony jako skuteczna forma ochrony.

Tagi dla artykułu

zboża